C1210H562KCGAC7800
KEMET C1210H562KCGAC7800
Part Number
C1210H562KCGAC7800
Description
CAP CER 5600PF 500V C0G/NP0 1210
Data sheet
C1210H562KCGAC7800.pdf
Delivery Services
C1210H562KCGAC7800
Comments
    C1210H562KCGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Indust C0G HVHT200C
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsDownhole
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)