C1210V154KCRAL7800
KEMET C1210V154KCRAL7800
Part Number
C1210V154KCRAL7800
Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210
Data sheet
C1210V154KCRAL7800.pdf
Delivery Services
C1210V154KCRAL7800
Comments
    C1210V154KCRAL7800 Specifications
    SeriesArcShield SMD Comm X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance0.15µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.091" (2.30mm)