C1210X393F8JACAUTO
KEMET C1210X393F8JACAUTO
Part Number
C1210X393F8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.039UF 10V U2J 1210
Data sheet
C1210X393F8JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210X393F8JACAUTO
Comments
    C1210X393F8JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.039µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)