C1812F105K3RACTU
KEMET C1812F105K3RACTU
Part Number
C1812F105K3RACTU
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1812
Data sheet
C1812F105K3RACTU.pdf
Delivery Services
C1812F105K3RACTU
Comments
    C1812F105K3RACTU Specifications
    SeriesSMD Comm X7R FO
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesOpen Mode
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.075" (1.90mm)