C1812X105K5RACAUTO
KEMET C1812X105K5RACAUTO
Part Number
C1812X105K5RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Data sheet
C1812X105K5RACAUTO.pdf
Delivery Services
C1812X105K5RACAUTO
Comments
    C1812X105K5RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)