C1812X124F4JACAUTO
KEMET C1812X124F4JACAUTO
Part Number
C1812X124F4JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.12UF 16V U2J 1812
Data sheet
C1812X124F4JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1812X124F4JACAUTO
Comments
    C1812X124F4JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.12µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)