C1812X124F8JACAUTO
KEMET C1812X124F8JACAUTO
Part Number
C1812X124F8JACAUTO
Description
CAP CER 0.12UF 10V U2J 1812
Data sheet
C1812X124F8JACAUTO.pdf
Delivery Services
C1812X124F8JACAUTO
Comments
    C1812X124F8JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.12µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)