C1812X203KGRLC7210
KEMET C1812X203KGRLC7210
Part Number
C1812X203KGRLC7210
Description
CAP CER 0.02UF 2KV X7R 1812
Data sheet
C1812X203KGRLC7210.pdf
Delivery Services
C1812X203KGRLC7210
Comments
    C1812X203KGRLC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.02µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)