C1812X204MDRLCTU
KEMET C1812X204MDRLCTU
Part Number
C1812X204MDRLCTU
Description
CAP CER 0.2UF 1KV X7R 1812
Data sheet
C1812X204MDRLCTU.pdf
Delivery Services
C1812X204MDRLCTU
Comments
    C1812X204MDRLCTU Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.150" (3.80mm)