C1812X304MBRLCAUTO
KEMET C1812X304MBRLCAUTO
Part Number
C1812X304MBRLCAUTO
Description
CAP CER 0.3UF 630V X7R 1812
Data sheet
C1812X304MBRLCAUTO.pdf
Delivery Services
C1812X304MBRLCAUTO
Comments
    C1812X304MBRLCAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.3µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated630V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.150" (3.80mm)