C1812X663KFRLCAUTO7210
KEMET C1812X663KFRLCAUTO7210
Part Number
C1812X663KFRLCAUTO7210
Description
CAP CER 0.066UF 1.5KV X7R 1812
Data sheet
C1812X663KFRLCAUTO7210.pdf
Delivery Services
C1812X663KFRLCAUTO7210
Comments
    C1812X663KFRLCAUTO7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.066µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)