C1812X664KCRLCTU
KEMET C1812X664KCRLCTU
Part Number
C1812X664KCRLCTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.66UF 500V X7R 1812
Data sheet
C1812X664KCRLCTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1812X664KCRLCTU
Comments
    C1812X664KCRLCTU Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.66µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.177" (4.50mm)