C1812X665M1RLCTU
KEMET C1812X665M1RLCTU
Part Number
C1812X665M1RLCTU
Description
CAP CER 6.6UF 100V X7R 1812
Data sheet
C1812X665M1RLCTU.pdf
Delivery Services
C1812X665M1RLCTU
Comments
    C1812X665M1RLCTU Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance6.6µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.169" (4.30mm)