C1812X944K2RLCAUTO7210
KEMET C1812X944K2RLCAUTO7210
Part Number
C1812X944K2RLCAUTO7210
Description
CAP CER 0.94UF 200V X7R 1812
Data sheet
C1812X944K2RLCAUTO7210.pdf
Delivery Services
C1812X944K2RLCAUTO7210
Comments
    C1812X944K2RLCAUTO7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.94µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.150" (3.80mm)