C1812X944MARLCAUTO
KEMET C1812X944MARLCAUTO
Part Number
C1812X944MARLCAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.94UF 250V X7R 1812
Data sheet
C1812X944MARLCAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1812X944MARLCAUTO
Comments
    C1812X944MARLCAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.94µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.150" (3.80mm)