C1825C183JFRAC7800
KEMET C1825C183JFRAC7800
Part Number
C1825C183JFRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CER CAP
Data sheet
C1825C183JFRAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1825C183JFRAC7800
Comments
    C1825C183JFRAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance0.018µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)