C1825X473KDRACAUTO
KEMET C1825X473KDRACAUTO
Part Number
C1825X473KDRACAUTO
Description
COMSMDHIVOLTAGE.047UF 1000V
Data sheet
C1825X473KDRACAUTO.pdf
Delivery Services
C1825X473KDRACAUTO
Comments
    C1825X473KDRACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R HV Flex
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)