C1825X474K1RACAUTO
KEMET C1825X474K1RACAUTO
Part Number
C1825X474K1RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825
Data sheet
C1825X474K1RACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1825X474K1RACAUTO
Comments
    C1825X474K1RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.47µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)