C2220C101JHGACAUTO.pdf
| Series | SMD Auto C0G HV |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Capacitance | 100pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 3000V (3kV) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Size / Dimension | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |