C2220C105MCR2C7289
KEMET C2220C105MCR2C7289
Part Number
C2220C105MCR2C7289
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 500V X7R SMD
Data sheet
C2220C105MCR2C7289.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220C105MCR2C7289
Comments
    C2220C105MCR2C7289 Specifications
    SeriesKPS SMD Comm X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)