C2220C122JZGAC7800
KEMET C2220C122JZGAC7800
Part Number
C2220C122JZGAC7800
Description
CAP CER 1200PF 2500V C0GNP0 2220
Data sheet
C2220C122JZGAC7800.pdf
Delivery Services
C2220C122JZGAC7800
Comments
    C2220C122JZGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance1200pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated2500V (2.5kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)