C2220C225MAR2CT500
KEMET C2220C225MAR2CT500
Part Number
C2220C225MAR2CT500
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD - 500
Data sheet
C2220C225MAR2CT500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220C225MAR2CT500
Comments
    C2220C225MAR2CT500 Specifications
    SeriesKPS SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked)
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)