C2220C273JCGACAUTO
KEMET C2220C273JCGACAUTO
Part Number
C2220C273JCGACAUTO
Description
COMSMDHIVOLTAGE.027UF 500V
Data sheet
C2220C273JCGACAUTO.pdf
Delivery Services
C2220C273JCGACAUTO
Comments
    C2220C273JCGACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.027µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)