C2220C334MCR2CAUTO.pdf
| Series | KPS SMD Auto X7R HV |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 0.33µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 500V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | Stacked SMD, 2 J-Lead |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) |
| Thickness (Max) | 0.217" (5.50mm) |