C2220X106K5RAC7025
KEMET C2220X106K5RAC7025
Part Number
C2220X106K5RAC7025
Description
10.0UF 50.0V
Data sheet
C2220X106K5RAC7025.pdf
Delivery Services
C2220X106K5RAC7025
Comments
    C2220X106K5RAC7025 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance10µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.100" (2.55mm)