C2220X164MFRLCAUTO
KEMET C2220X164MFRLCAUTO
Part Number
C2220X164MFRLCAUTO
Description
CAP CER 0.16UF 1.5KV X7R 2220
Data sheet
C2220X164MFRLCAUTO.pdf
Delivery Services
C2220X164MFRLCAUTO
Comments
    C2220X164MFRLCAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.16µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)