C2220X205M2RLCTU
KEMET C2220X205M2RLCTU
Part Number
C2220X205M2RLCTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2UF 200V X7R 2220
Data sheet
C2220X205M2RLCTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220X205M2RLCTU
Comments
    C2220X205M2RLCTU Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.134" (3.40mm)