C2220X205MARLC7210
KEMET C2220X205MARLC7210
Part Number
C2220X205MARLC7210
Description
CAP CER 2UF 250V X7R 2220
Data sheet
C2220X205MARLC7210.pdf
Delivery Services
C2220X205MARLC7210
Comments
    C2220X205MARLC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.134" (3.40mm)