C2220X206K5RLCAUTO7210
KEMET C2220X206K5RLCAUTO7210
Part Number
C2220X206K5RLCAUTO7210
Description
CAP CER 20UF 50V X7R 2220
Data sheet
C2220X206K5RLCAUTO7210.pdf
Delivery Services
C2220X206K5RLCAUTO7210
Comments
    C2220X206K5RLCAUTO7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance20µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.205" (5.20mm)