C2220X303KHRLC7210
KEMET C2220X303KHRLC7210
Part Number
C2220X303KHRLC7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.03UF 3KV X7R 2220
Data sheet
C2220X303KHRLC7210.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220X303KHRLC7210
Comments
    C2220X303KHRLC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.03µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)