C2220X472JFGACAUTO
KEMET C2220X472JFGACAUTO
Part Number
C2220X472JFGACAUTO
Description
SMD AUTO C0G HV FLEX, CERAMIC, 4
Data sheet
C2220X472JFGACAUTO.pdf
Delivery Services
C2220X472JFGACAUTO
Comments
    C2220X472JFGACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV Flex
    Part StatusActive
    Capacitance4700pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)