C2220X562JFGACAUTO
KEMET C2220X562JFGACAUTO
Part Number
C2220X562JFGACAUTO
Description
COMSMDHIVOLTAGE5600PF 1500V
Data sheet
C2220X562JFGACAUTO.pdf
Delivery Services
C2220X562JFGACAUTO
Comments
    C2220X562JFGACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV Flex
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)