C2220X664KBRLCTU
KEMET C2220X664KBRLCTU
Part Number
C2220X664KBRLCTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.66UF 630V X7R 2220
Data sheet
C2220X664KBRLCTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220X664KBRLCTU
Comments
    C2220X664KBRLCTU Specifications
    SeriesKONNEKT Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.66µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated630V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)