C2225C222KZGACAUTO
KEMET C2225C222KZGACAUTO
Part Number
C2225C222KZGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
COMSMDHIVOLTAGE2200PF 2500V
Data sheet
C2225C222KZGACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2225C222KZGACAUTO
Comments
    C2225C222KZGACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance2200pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated2500V (2.5kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)