C2225C223JBGACAUTO.pdf
| Series | SMD Auto C0G HV |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Capacitance | 0.022µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Package / Case | 2225 (5763 Metric) |
| Size / Dimension | 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) |
| Thickness (Max) | 0.106" (2.70mm) |