C2225C272JDGAC7800.pdf
| Series | SMD Comm C0G HV |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 2700pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Package / Case | 2225 (5763 Metric) |
| Size / Dimension | 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) |
| Thickness (Max) | 0.061" (1.55mm) |