C2225C512JFGAC7800
KEMET C2225C512JFGAC7800
Part Number
C2225C512JFGAC7800
Description
CER CAP
Data sheet
C2225C512JFGAC7800.pdf
Delivery Services
C2225C512JFGAC7800
Comments
    C2225C512JFGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance5100pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)