C2225X101JDGACAUTO.pdf
| Series | SMD Auto C0G HV Flex |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 100pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, Soft Termination, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 2225 (5763 Metric) |
| Size / Dimension | 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |