C2225X105K2RACAUTO
KEMET C2225X105K2RACAUTO
Part Number
C2225X105K2RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 200V X7R 2225
Data sheet
C2225X105K2RACAUTO.pdf
Delivery Services
C2225X105K2RACAUTO
Comments
    C2225X105K2RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)