C2225X153KHRACAUTO.pdf
| Series | SMD Auto X7R HV Flex |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Capacitance | 0.015µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 3000V (3kV) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL, Soft Termination, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Package / Case | 2225 (5763 Metric) |
| Size / Dimension | 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) |
| Thickness (Max) | 0.106" (2.70mm) |