C2225X334KBRAC7800
KEMET C2225X334KBRAC7800
Part Number
C2225X334KBRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.33UF 630V X7R 2225
Data sheet
C2225X334KBRAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2225X334KBRAC7800
Comments
    C2225X334KBRAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.33µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated630V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)