C2225X474KCRAC7800
KEMET C2225X474KCRAC7800
Part Number
C2225X474KCRAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2225
Data sheet
C2225X474KCRAC7800.pdf
Delivery Services
C2225X474KCRAC7800
Comments
    C2225X474KCRAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.47µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)