C316C390K3G5TA7301
KEMET C316C390K3G5TA7301
Part Number
C316C390K3G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 39PF 25V C0G RADIAL
Data sheet
C316C390K3G5TA7301.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C316C390K3G5TA7301
Comments
    C316C390K3G5TA7301 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 39pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)