C317C241KAG5TA7301
KEMET C317C241KAG5TA7301
Part Number
C317C241KAG5TA7301
Description
CAP CER 240PF 250V C0G RADIAL
Data sheet
C317C241KAG5TA7301.pdf
Delivery Services
C317C241KAG5TA7301
Comments
    C317C241KAG5TA7301 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 240pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)