C324C475K5R5TA
KEMET C324C475K5R5TA
Part Number
C324C475K5R5TA
Description
CER CAP
Data sheet
C324C475K5R5TA.pdf
Delivery Services
C324C475K5R5TA
Comments
    C324C475K5R5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)