C325C161KAG5TA7301
KEMET C325C161KAG5TA7301
Part Number
C325C161KAG5TA7301
Description
CAP CER 160PF 250V C0G RADIAL
Data sheet
C325C161KAG5TA7301.pdf
Delivery Services
C325C161KAG5TA7301
Comments
    C325C161KAG5TA7301 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 160pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)