C330C240JHG5TA
KEMET C330C240JHG5TA
Part Number
C330C240JHG5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 24PF 3000V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C330C240JHG5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C330C240JHG5TA
Comments
    C330C240JHG5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance24pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)