C330C473KFR5TA
KEMET C330C473KFR5TA
Part Number
C330C473KFR5TA
Description
CAP CER 0.047UF 1500V X7R RADIAL
Data sheet
C330C473KFR5TA.pdf
Delivery Services
C330C473KFR5TA
Comments
    C330C473KFR5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesHigh Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)