C333C562FAG5TA
KEMET C333C562FAG5TA
Part Number
C333C562FAG5TA
Description
CAP CER RAD 5.6NF 250V C0G 1%
Data sheet
C333C562FAG5TA.pdf
Delivery Services
C333C562FAG5TA
Comments
    C333C562FAG5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)