C340C105J1R5TA
KEMET C340C105J1R5TA
Part Number
C340C105J1R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Data sheet
C340C105J1R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C340C105J1R5TA
Comments
    C340C105J1R5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)